بلاک فارسی
جامعترین درگاه فارسی زبان زنجیره بلوک ( Blockchain ) و رمزارز ها (Cryptocurrencies )

آنطور هم که فکر می کنید، ثروتمند نیستیم!

0 1,967

به نقل از بلاک فارسی (BlockFarsi)، گوین اندرسن (Gavin Andresen) که یکی از تاثیرگذارترین افراد در دنیای بیت کوین است، در وب سایت شخصی خود مقاله ای جالب در مورد تصوراتی که عموم مردم از میزان ثروت فعالین بیت کوین دارند، منتشر کرده است. از آنجا که این طرز تفکر در کشور ما، ایران، نیز چندان غریبه نیست، بر آن شدیم تا مقاله وی را ترجمه کرده و در اختیار مخاطبین عزیز بلاک فارسی قرار دهیم.


مردم تصور میکنند افرادی که از سالهای نخستین ظهور بیت کوین با آن سر و کار داشتند، به طرز خارق العاده ای ثروتمند هستند.

این فرض به دلایل متعددی صحیح نیست:

اوایل، از دست دادن بیت کوین بسیار مرسوم بود. از آنجایی که ارزش چندانی نداشت، عموما مردم به مراقبت از بیت کوین های خود اهمیت نمی دادند.

بسیاری از توسعه دهندگان اولیه، پول اضافی برای خرید بیت کوین نداشتند، یا محصل بودند و یا تمام پول خود را در استارت آپ ها سرمایه گذاری میکردند. سرمایه گذاران نیز در سالهای اول پول خود را برای بیت کوین دور نمی ریختند!

نگهداری بیت کوین به قصد سرمایه گذاری بلندمدت، به هیچ عنوان مرسوم نبود. آن زمان رسم بر این بود که برای تشویق عموم به استفاده از بیت کوین، دارندگان آن، برخی از مایحتاج روزانه خود را به شکل نمادین با بیت کوین قیمت گذاری و پرداخت می کردند.

حتی اگر فردی بواسطه داشتن سرمایه اضافی و پیش بینی درست از رشد قیمت بیت کوین، مقادیر زیادی از آن خریده است، به احتمال قوی به توصیه های صحیح سرمایه گذاری توجه کرده و اکنون:

۱- یا یک برنامه ریزی طولانی مدت برای نگهداری آن دارد و سرمایه اش کماکان بشکل بیت کوین است.

۲- تخم مرغهای خود را باصطلاح در چند سبد چیده و سبد سرمایه گذاری خود را برای جلوگیری از ریسک هدررفت ناگهانی آن بواسطه تمرکز صرف بر بیت کوین، متنوع و متشکل از چند نوع سرمایه گذاری کرده است.

فرد منطقی و قاعده مندی را در نظر بگیرید که پیش از سرمایه گذاری، یکصد هزار دلار در اختیار داشته است. وی در ابتدای سال میلادی ۲۰۱۱، ریسک سرمایه گذاری بر بیت کوین را پذیرفته و به اندازه پنج هزار دلار بیت کوین میخرد. برنامه ریزی طولانی مدت وی به این شکل است: بررسی سالانه و بروز رسانی سرمایه گذاری خود در صورتیکه بیت کوین بیش از ده درصد سبد وی را شامل شده باشد.

فایل اکسلی برای توضیح آنچه اتفاق می افتد درست کردم. آنها در صورتیکه بهترین رفتار مالی را انجام دهند، با رشد هزار برابری بیت کوین نسبت به سرمایه گذاری اولیه شان، بازگشت هزاربرابری سرمایه معادل پنج میلیون دلار خواهند داشت. اما در حقیقت آنها برای تعدیل ریسک و سرمایه گذاری، بخش اعظم بیت کوین خود طی سالهای گذشته فروخته اند و هم اکنون حدود ۴۰ بیت کوین دارند.

۴۰ بیت کوین تا کنون در بهترین حالت چندصدهزار دلار ارزش داشته (حدود ۸۰۰ هزار دلار در اواخر سال ۲۰۱۷ میلادی) و ۵ میلیون دلار مبلغی است که یک فرد عادی برای بازنشستگی خود و باقی سالهای عمرش دریافت می کند!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این وب سایت برای بهبود تجربه کاربری شما از کوکی ها استفاده می کند. پذیرش اطلاعات بیشتر

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: