بلاک فارسی
جامعترین درگاه فارسی زبان زنجیره بلوک ( Blockchain ) و رمزارز ها (Cryptocurrencies )

آیا بیت کوین ایران را تحریم کرد؟!

بررسی آنچه این روزها از زبان روزنامه ها، سایتها، وبلاگها، کانالها و شبکه های اجتماعی پیرامون تحریمهای ایران توسط امریکا و شمول بیت کوین طی این تحریمها می شنویم.

0 5,656

بیت کوین ایران را تحریم کرد”! کسانی که اندک آشنایی با مفاهیم بلاکچین و رمز ارز ها دارند با شنیدن این جمله به آن خواهند خندید! چرا که از اساس بی معنی است!

به گزارش بلاک فارسی، بیت کوین، یک کمپانی دولتی یا خصوصی نیست که بتوان آن را با اعمال فشار به دولت و یا هیات مدیره مربوطه وادار به اعمال تحریم ها علیه یک کشور مثلا  ایران کرد. بیت کوین یک موجودیت / شبکه با ماهیت کارکرد و مدیریت غیرمتمرکز است و این بدان معنی است که کنترل آن  بصورت توزیع شده در دست عموم مردم دنیاست، بنابراین نباید مانند سایر شرکتها یا دولت ها در مورد آن فکر کرد یا سرنوشت آن را مورد قضاوت قرار داد.

پس این حجم از اخبار تحریم ایران توسط بیت کوین چیست؟!

بخشی از موج گسترده خبری اخیر به اتفاقات اوایل مردادماه سال جاری (۱۳۹۷) بازمیگردد. زمانی که به گزارش وب سایت بیتکوینیست، دولت فدرال آمریکا ۵۰۰ بیتکوین که به ایرانیان تعلق داشته را مصادره کرد. ارزش این بیتکوین‌ها چیزی بالغ بر ۲۵ میلیارد ریال (معادل ۲.۵ میلیارد تومان) در زمان خرید آن‌ها بوده است. اما برخی از سایتها یا کانالها برای افزایش بازدید و یا مقاصدی که خاستگاه آنها بر نگارنده نامعلوم است به بازنشر این دست از اخبار قدیمی و تاریخ گذشته کرده اند و موجب نگرانی طیف وسیعی از کنشگران حوزه بلاکچین و ارز دیجیتال شده اند.

دلیل دیگر انتشار اخبار مشابه تحریم ایران توسط ارزهای دیجیتال و یا توقف پشتیبانی از ایران توسط بیت کوین اما اقدامات اخیر برخی از صرافیهای ارز دیجیتال بین المللی است. چنانچه طبق اظهارات سپهر محمدی، رئیس انجمن بلاکچین ایران، بایننس (Binance) و بیترکس(Bittrex) برخی از صرافی هایی هستند که اخیرا، بصورت غیررسمی، ارائه سرویس به ایران را متوقف کرده اند. اتخاذ این تصمیمات پس از آن صورت می گیرد که دور جدید تحریمهای ظالمانه امریکا علیه کشور عزیزمان، از تاریخ ۱۴ آبان آغاز گردیده است.

اما تمامی این اخبار و وقایع به فرض صحت کامل نیز، به هیچ عنوان دلالت بر تحریم ایران توسط بیت کوین ندارد. با یک مثال میتوان شفافتر راجع به این مساله اندیشید. تحریم ایران توسط بانکهای بین المللی به معنی تحریم ایران توسط دلار نیست. که اگر اینگونه بود، می بایست قیمت دلار در داخل کشور به صفر ریال سقوط میکرد. در مورد بیت کوین نیز چنین است. اینکه تعدادی از صرافیهای بین المللی امکان خرید و فروش را برای کاربران ساکن ایران (با IP ایران) متوقف کرده اند، دلیل بر بی ارزشی بیت کوین ندارد و مالکان آن براحتی قادر به خرید و فروش و تبادل آن با ارزهای دیجیتال و سنتی بین خود هستند.

بنابراین بلاک فارسی این اطمینان خاطر را به تمامی هموطنان کنشگر و علاقمند به بلاکچین و ارزهای دیجیتال علی الخصوص بیت کوین میدهد که میتوانند کمافی السابق در تعامل با ارزهای دیجیتال (عمدتا بیت کوین و اتریوم) با استناد به قوانین رسمی کشور رفتار کرده و اجازه ندهند چنین شایعاتی خدشه ای به تمرکز آنها بر فعالیتشان وارد کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این وب سایت برای بهبود تجربه کاربری شما از کوکی ها استفاده می کند. پذیرش اطلاعات بیشتر

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: