بلاک فارسی
جامعترین درگاه فارسی زبان زنجیره بلوک ( Blockchain ) و رمزارز ها (Cryptocurrencies )

بیتکوین چیست؟

شرح کامل اینکه بیتکوین چیست، نحوه کارکرد بیت کوین و بررسی آن از منظر علمی و مالی

0 7,520

با توجه به اینکه اخیرا در جامعه ما بیت کوین (یا به نوشتاری، بیتکوین) بسیار بر سر زبانها افتاده، لذا قشر متنوعی از عموم، مخاطب بالقوه این مقاله هستند. بنابراین، برای جلوگیری از اتلاف وقت و حوصله خوانندگان عزیز، ما این مقاله را به بخشهای مختلف تقسیم کرده ایم تا هرکس باتوجه به زمینه اطلاعاتی و مساله ای که وی را کنجکاو ساخته، به مطالعه بپردازد. به این منظور، لینکهای زیر را بررسی و آنچه مطلوب شماست را انتخاب کنید:

  • شرح مختصر بیتکوین
  • توضیح فنی بیت کوین (بیت کوین چگونه کار می کند؟)
  • خرید و فروش بیت کوین (چگونه میتوانم بیت کوین بخرم؟)
  • کیف پول بیت کوین (نحوه ذخیره بیت کوین)

 

شرح مختصر بیتکوین

بیت کوین یک نوع خاص از ارز دیجیتال است که آن را رمزارز (رمز ارز، ارز رمزینه، Cryptocurrency) می نامند. پس به بیان ساده تر بیت کوین، یک نوع پول است، دقیقا مانند ریال ایران، یورو اتحادیه اروپا یا دلار امریکا. با این تفاوت که متعلق به هیچ کشوری نیست و ارزی جهانی است. البته تا اینجا ما صرفا در مورد کارکرد پولی بیت کوین صحبت کرده ایم. و اگر اهل خواندن مقالات تخصصی هستید بدانید که زمانی که قصد اشاره به کارکرد پولی بیتکوین داشته باشند، ابتدای آن را با حرف کوچک مینویسند، یعنی bitcoin.

بیت کوین یک رمزارز بین المللی است.

علاوه بر این، بیت کوین یک پروتکل است. بعبارتی دیگر، یک شبکه توزیع شده که دفتر کلی از وضعیت حساب تمامی دارندگان بیت کوین و همه تراکنشهای اتفاق افتاده در شبکه از آغاز تا کنون را نگهداری میکند. دوباره، اگر اهل خواندن مقالات تخصصی هستید بدانید که زمانی که قصد اشاره به شبکه توزیع شده بیتکوین داشته باشند، ابتدای آن را اینبار با حرف بزرگ مینویسند، یعنی Bitcoin.

تفاوت بیت کوین با ارزهای سنتی (مانند ریال)

حال ممکن است از خود بپرسید، با وجود این همه ارز موجود (که اصطلاحا آنها را در قیاس با رمزارزها ارز سنتی (Fiat Currency) مینامیم) چه نیازی به ایجاد یک ارز دیگر بود؟

تفاوت اصلی در نحوه اداره کردن ارزهاست. همانطور که میدانید، برای مدیریت دارایی های نقدی، بشر تا به امروز نیاز مبرم به بانک ها داشته است. و بانک ها در ازای این مدیریت، کارمزد از مردم دریافت میکندد. بیتکوین با این رویا در ذهن خالقان آن شکل گرفت که با توجه به توسعه شبکه جهانی اینترنت و دسترسی تسهیل شده ای که بواسطه آن بوجود آمده، بتوانند ارزی ایجاد کنند که مدیریت و حاکمیت بر آن در دستان دارندگان آن باشد، و نه بانکها(اعم از بانکهای مرکزی کشورها، یا سایر بانکها).

این مدیریت توسط دارندگان بیت کوین چگونه اتفاق می افتد؟ به مدد شبکه توزیع شده ی بیت کوین که پیشتر اشاره شد.

بیت کوین، بر خلاف ارزهای سنتی که توسط بانکها کنترل و مدیریت می شوند، توسط دارندگان بیت کوین (عموم مردم) مدیریت می گردد.

منظور از مدیریت و کنترل چیست؟ همانطور که میدانید زمانی که میخواهید پولی (از جنس ارز سنتی) به حساب شخصی واریز کنید، بایستی به بانک یا یکی از نرم افزارهای بانکها مراجعه کرده و وجه مورد نظر خود را انتقال دهید. زمانی که قصد گرفتن صورتحساب یا چک کردن وضعیت دارایی خود هستید نیز همینطور است.

اما در مورد بیت کوین وضعیت متفاوت است: شبکه ای که گفتیم و مدیریت و کنترل آن در دستان خود شماست، عهده دار تمامی این مسائل اعم از کنترل وضعیت حساب، گرفتن صورتحساب، انتقال وجه بین اعضا و … می باشد. بنابراین، دیگر شما نیازمند یک مجموعه ثالثی مانند بانک که مسئول رسیدگی و مراقبت از حسابها و دارایی های نقدی شما باشد نیستید. و این بزرگترین موهبت بیت کوین است.

حتما ظرف روزهای آتی سر بزنید، این مقاله کامل میگردد و بسیار جامع خواهد شد….

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این وب سایت برای بهبود تجربه کاربری شما از کوکی ها استفاده می کند. پذیرش اطلاعات بیشتر

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: