بلاک فارسی
جامعترین درگاه فارسی زبان زنجیره بلوک ( Blockchain ) و رمزارز ها (Cryptocurrencies )

آنچه باید برای تبدیل شدن به یک کارشناس بلاکچین بدانید

از رمزنگاری تا سیستمها و محاسبات توزیع شده و طراحی مکانیزم

0 1,775

آنچه برای تبدیل شدن به یک کارشناس درتکنولوزی Blockchain باید یاد بگیرید:

زمانی که حباب رمزنگاری بترکد بسیاری از مردم پول زیادی از دست میدهند. اگر بخواهیم صادقانه بگوییم وقت آن نیست که بازار را مطالعه کنی و سعی کنی زمان ترکیدن این حباب را بفهمی، زیرا صراحتا، هیچ کس نمی داند.

یک رویکرد بهتر، این است که به اصول اساسی که این پدیده جهانی را هدایت می کنند نگاهی بیندارید. این واقعا یک تکنولوژی انقلابی است و تغییر حرفه شما و وارد شدن به فضای بلوک زنجیره ای سود بلند مدت را پرداخت خواهد کرد، اما باید مراقب باشید که چگونه به آن نزدیک می شوید.

اگر شروع به معامله روزانه (Day Trading)، تحقیق در ICOs یا انجام هر کاری که کوتاه است،بنمایید موفقیت شما زیاد دوام نخواهد داشت. هر کس در بازار گاو هوشمند به نظر می رسد. حتی اگر قبلا این حرف را شنیدید، احتمالا هنوز مقدار کمی از تأییدیه را که توانایی تجاری شما بالاتر از حد متوسط است، تجربه خواهید کرد.

مبانی

احتمالا فکر می کنید که چه کاری باید انجام دهید تا در فضای بلاکچین وارد شوید و این کاملا ساده است. حوزه علم کامپیوتر را مطالعه کنید که تکنولوژی بلاکچین را به ارمغان آورده است. این زمینه ها عبارتند از رمزنگاری، سیستمهای توزیع شده و طراحی سازمانی. اینها سالهاست که به طور کامل مورد مطالعه قرار گرفته اند، اما زمانی که ساتوشی ناکاموتو آنها درکنار هم بکاربست، یک انقلاب جدید ایجاد کرد. اگر درگیر این زمینه باشید، مطالعه این علوم به شدت ریسک شما را کاهش خواهد داد.

رمزنگاری

رمزنگاری یکی از مهم ترین مفاهیم برای درک صحیح علوم در دوره ما است. به طور خلاصه، مفهوم آن این است که در حالیکه دارایی های ما بیشتر و بیشتر دیجیتالی می شوند (فکر کنید که چقدر اطلاعات ارزشمند است و چگونه بزرگترین شرکتها در جهان همه جمع کننده های داده هستند) ما باید آنها را با رمزنگاری های پیشرفته تر حفظ کنیم تا ایمن و محفوظ بمانند

در دنیایی با دارایی های فیزیکی (طلا، کاغذ پول و غیره) قفل، دیوارها و غرفه های بانکی امنیت دارایی ها را تامین میکنند . در عصر دیجیتالی با دارایی های دیجیتال، الگوریتم های رمزنگاری استفاده می شود. انتظار می رود این روند ادامه یابد.

در مقایسه با گذشته با مقدار زیادی دارایی های فیزیکی، می توانیم به اروپای قرون وسطی نگاه کنیم. افسران فئودال بسیار سخت تلاش کردند تا از زمینها محافظت کنند که شامل مکانیسم های حفاظت فیزیکی, مانند یک شوالیه سوار اسب بود که از دهقانان قوی برای کشت کردن زمینها استفاده میکرد.

برای این که قدم بعدی برداشته شود،به این واقعیت توجه کنید که الگوریتم رمزگذاری بیت کوین بیش از ۳۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ دلار است. (۱۷ دسامبر ۲۰۱۷). این الگوریتم رمزنگاری یکپارچه ارزش بیشتری نسبت به مقدار طلا در فورت ناکس دارد. این گرایش دیجیتال همچنان پیشتاز خواهد بود تا اینکه جامعه ما چیزی را که ارزشمند می داند، تضمین کند.

فورت ناکس – “سپرده گذاری , توسط لایه های امنیتی فیزیکی، آلارم ها، دوربین های فیلمبرداری، میکروفون، میدان های معدن، سیم خاردار، حصار های الکتریکی، نگهبانان مسلح مسلح و واحدهای ارتش در فورت ناکس، از جمله کمربندهای هلی کوپتر آپاچی حمل و نقل هوایی مستقر در فرودگاه هوایی Godmann، گردان مهندس ۱۹، که قبلا گردان های آموزش مدرسه زره پوش ارتش ایالات متحده را داشت، و تیم سوم مبارزه با تیپ سوم سپاه ۱، با مجموع ۳۰،۰۰۰ سرباز، با مخازن مربوطه، هلیکوپتر حمله و توپخانه محافظت میشود. “[۱] … یا شما فقط می توانید از رمزنگاری استفاده کنید.

محاسبات توزیع شده

وقتی بیت کوین, روشهای رمزنگاری، طراحی مکانیزم و محاسبات توزیع شده را باهم بکار گرفت، ما اولین شبکه ارزشمند توزیع شده قابل اطمینان را در سراسر جهان با کمترین تمرکز یا حتی بصورت غیرمتمرکز ایجاد کردیم.

قبل از بیت کوین، بهترین مقایسه که بین یک پراکنده جهانی توزیع شده متناظر با شبکه وجود داشت وب سایت های تورننت بود.آنها به اندازه کافی خوب کار میکردند اما نقش برتر خود را در شبکه از دست دادند.هر کس می توانست هر چیزی را، از جمله نرم افزارهای مخرب را، بدون مجازات، ارسال کند. علاوه بر این انگیزه های خوبی برای کاربران ایجاد نکرد تا کامپیوتر شخصی شان را داوطلب ارسال داده ها به شبکه کنند.

در حال حاضر با انگیزه های اقتصادی ساخته شده در بلاکچین، ما سیستم های محاسباتی توزیع شده تمام عیاری را مشاهد می کنیم، و اکنون می توانیم مشکلات محاسباتی توزیع شده را در اندازه ای برابر با ظاهر واقعی تست کنیم.

بسیاری از مدل های سند کار مبتنی بر سهم (مانند Ethereum Sharding) در واقع بسیار تجربی هستند و به طور کلی اتریوم به مقابله با مشکلات سخت و شناخته شده علوم کامپیوتر میرود.

این بسیار مهم است که ما فرصتی برای بررسی شبکه های توزیع شده نظیر به نظیر را در چنین مقیاس بزرگی داریم، اما اینکه چقدر به به این نرم افزار جدید اعتماد داریم, خطرناک هم هست .انتظار میرود که تحقیقات در این زمینه از علوم کامپیوتر ادامه پیدا کند . در حال حاضر ما توانایی حمله در مقیاس جهانی را داریم. به طور خلاصه، ما به مهندسان محاسبات بیشترنیاز داریم!

طراحی مکانیسم

تعریف ساده ای از طراحی مکانیزم این است که” اگر علوم کامپیوتر(Computer Science) و نظریه بازیها(Game Theory)، کودکی داشته باشند، میشود آن را “طراحی مکانیسم” نامید.

این یک قطعه دیگر از پازل است که برای فناوری بلاکچین ضروری است. رمزنگاری تنها می تواند داده ها را محافظت کند، اما باید انگیزه ای برای خود داده وجود داشته باشد که ارزشمند باشد. و یک مهندس محاسبات توزیع شده می تواند یک شبکه کامپیوتری را برای توزیع داده ها متصل کند اما اگر عدم تعادلی در انگیزه, ایجاد شده باشد امنیت پایین و شبکه کم اثری را بوجود میآورد. درست مانند سایت های تورنت.

طراحی مکانیزم این زمینه ها را با هم ترکیب می کند تا بلوک های کاری را ایجاد کنند، و زمینه به طور مداوم در حال تکامل است، همانطور که می توانیم با مطالعه بیتکوین مشاهده کنیم, اما بخش عمده ای از این سازوکار با اختراع استخراج گر (Miner)  ASIC ترقی پیدا کرده است.با ایجاد این ماینرها, تمرکز قدرت استخراج در دست مردم با سرمایه برای خرید ASIC ایجاد شد و زمینه های استخراج بزرگتری را ایجاد کرد.

توانایی استخراج بیت کوین با یک CPU کامپیوتر شخصی از بین رفت و عدم تمرکز بیتکوین تضعیف شد.

حدس میزنیم در مورد چگونگی جلوگیری از وقوع چنین چیزی به حد کافی فکر شده است، اما یک شبکه غیر متمرکز جهانی همیشه در معرض حمله های ادامه دار و تکامل یافته تر است. این طبیعت طراحی مکانیزاسیون در هنگام نگهداری دارایی های دیجیتال است.

استخراج رمز ارز (Mining Cryptocurrency) به طور چشمگیری ازمنظر اولیه استخراج غیر متمرکز در دستگاه های شخصی تغییر کرده است.

ادامه آزمایش و ساخت بلوک های زنجیره ای منجر به الگوریتمهای قوی تر و امن تر خواهد شد که به انسان ها کمک خواهد کرد تا در یک شبکه معتبر جهانی مشغول شوند.

مقایسه شبکه های بلاکچین با مکانیسم زیستی بدن انسان می تواند توضیح دهد که چگونه تکرارهای کوچک در طول زمان, بر روی اتریوم، بیتکوین و دیگر زنجیره های بلوکی هایی که امروزه داریم، تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

مکانیسم های واکنشی بیولوژیکی که بدن ما را در بر می گیرد از میلیاردها سال زندگی بر روی زمین _که خودش را تکرار کرده _ آمده است و هر بار با کمترین مقدار اصلاح شده است. ما این پیشرفت ها را از طریق انتقال DNA (کد بیولوژیکی) به ارث می بریم، که خود را در یک سرعت بسیار آهسته اما سریع، از طریق یک شبکه توزیع انسانی گسترش یافته در سراسر جهان اصلاح میکند.

نگاهی به آن از طریق یک لنز بیولوژیکی به ما چشم انداز جالبی می دهد، و شما هرچه بیشتر در طراحی مکانیزم مطالعه می کنید، بهتر می بتوانید سیستم های بلاکچین را که به طور موثر و کارآمد کار می کنند طراحی کنید.

در حال حاضر شگفت زده میشوید که شما پس از مطالعه در مورد این موضوعها چه کارهایی میتوانید انجام دهید، و خوشبختانه در لیست زیر جاهای خوبی برای شروع وجود دارد. اگر شما خودتان هر یک از این زمینه ها را آموختید، برای سال های آینده ارزش زیادی خواهید داشت. این مهارت ها چیزی است که یک توسعه دهنده بلاکچین (Blockchain Developer) را از یک “توسعه دهنده قرارداد هوشمند (Smart Contract Developer) (که مورد بحث دیگری است) متمایز میسازد.

  •  Cryptography – رمزنگاری
  • Distributed Computing – محاسبات توزیع شده
  • Mechanism Design – طراحی مکانیسم

سعی کنید مطالب فوق را که پیش نیاز اساسی برای طراحی زنجیره های بلوکی قابل اتکا و کاربردی است یاد بگیرید. کتب زیادی در بازار ایران به توضیح مبسوط عناوین فوق پرداخته است. علاوه بر این بلاک فارسی نیز قصد دارد در برنامه های پیش رو، به آموزش جامع تکنولوژی های فوق بپردازد. پس به ما هم سر بزنید!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این وب سایت برای بهبود تجربه کاربری شما از کوکی ها استفاده می کند. پذیرش اطلاعات بیشتر

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: