بلاک فارسی
جامعترین درگاه فارسی زبان زنجیره بلوک ( Blockchain ) و رمزارز ها (Cryptocurrencies )

واژه نامه بلاکچین ( زنجیره بلوکی ) و ارز دیجیتال ( رمز ارز )

معنی و توضیح مختصر واژگان تخصصی و اصطلاحات مرسوم در حوزه بلاکچین (زنجیره بلوکی) و ارز دیجیتال (رمز ارز اعم از بیت کوین، اتریوم و ...)

0 1,647

در این مقاله بلند و غنی، به معرفی، ترجمه و توضیح مختصر اکثر قریب به اتفاق واژگان تخصصی و اصطلاحات مرسوم بلاکچین ( زنجیره بلوکی ) و کریپتوکارنسی ( ارز دیجیتال، رمز ارز ) پرداخته ایم:

 

  • حمله ۵۱٪ ( حمله حداکثری، ۵۱% Attack ): اگر توان یا نرخ هشی معادل یا بیشتر از نصف توان یا نرخ هش شبکه، توسط یک فرد یا یک گروه، تولید شود، حمله ۵۱٪ امکان عملیاتی شدن دارد. چرا که بنا بر تعریف و ساختار شبکه، این فرد یا گروه کنترل شبکه را در اختیار گرفته و قابلیت تاثیر گذاری منفی و اقدامات خرابکارانه ای چون توقف و یا تغییر تراکنش ها و یا خرج مکرر (دوبار خرجی) رمز ارزها را دارد.

الف

  • آدرس ( Address ): رشته ای از حروف و اعداد که می توان رمزارزها را به آن و یا از آن فرستاد. آدرس رمزارز (ارز دیجیتال) را میتوان بصورت رشته ای ساده از حروف و اعداد و یا در قالب QR-Code به آنهایی که قصد دریافت رمزارز از ایشان را داریم اعلان عمومی کرد.

ب

  • بلاکچین ( زنجیره بلوکی، Blockchain ): یک کتابخانه دیجیتالی به اشتراک گذاشته شده است که پس از ثبت یک معامله و تأیید صحت آن قابل تغییر نیست.همه طرفهای معامله، و نیز شمار قابل توجهی از افرادی که در معامله حضور ندارند، یک نسخه از دفترچه (یعنی زنجیره بلوکی) را نگهداری می کنند، واین بدین معناست که تغییر هر کپی از سند در سراسر جهان برای جعل یک معامله غیرممکن است.موفقیت بیت کوین (Bitcoin) موجب ایجاد نزدیک به ۱۰۰۰ رمزارز (Cryptocurrency) جدید شده است که این امر موجب شده که به اشتباه این ذهنیت ایجاد شود که تنها کاربرد فن آوری بلاکچین برای ایجاد ارز دیجیتال است. با این حال، قابلیت فن آوری بلاکچین می تواند خیلی بیشتر از ایجاد کریپتوکارنسی باشد ومیتوان به عنوان مثال در معاملاتی که نیاز به شناسایی شخصی، نظرسنجی، انتخابات و سایر انواع تصمیم گیری های دموکراتیک و ردیابی حسابرسی … باشد,از تکنولوژی بلاکچین بهره برد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این وب سایت برای بهبود تجربه کاربری شما از کوکی ها استفاده می کند. پذیرش اطلاعات بیشتر

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: