بلاک فارسی
جامعترین درگاه فارسی زبان زنجیره بلوک ( Blockchain ) و رمزارز ها (Cryptocurrencies )

وب ۳ ( web 3.0 ) چیست؟

وب ۳ یا وب غیر متمرکز، نسل آتی وب بشمار میرود که چندیست با ظهور و توفیق فناوری بلاکچین (زنجیره بلوکی) ظهور کرده و در حال شکل گیری است.

0 6,803

Web 3 | وب غیرمتمرکز

در اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی، شبکه جهانی وب، اطلاعات را متحول کرد. ۱۰ سال بعد، اینترنت بالغ تر و قابل برنامه ریزی تر شد. ما شاهد ظهور به اصطلاح Web2 بودیم که رسانه های اجتماعی و سیستم عامل های تجارت الکترونیک را به ارمغان آورد. این امر تعاملات اجتماعی را متحول کرد، تولید کنندگان و مصرف کنندگان اطلاعات، کالاها و خدمات را به هم نزدیکتر کرده و به ما اجازه داد تا از تعاملات P2P(همتا به همتا) در مقیاس جهانی لذت ببریم. اما همیشه با واسطه: یک پلت فرم به عنوان یک واسطه اعتماد بین A و B که همدیگر را نمیشناسند یا به یکدیگر اطمینان ندارند عمل می کند.

در وب ۲، یک پلت فرم به عنوان یک واسطه اعتماد بین A و B که همدیگر را نمیشناسند یا به یکدیگر اطمینان ندارند عمل می کند.

در حالی که این سیستم عامل ها کار شگفت انگیزی درایجاد اقتصادP2P – با کشف یک لایه محتوای پیچیده تر-انجام دادند, تمام قوانین معاملات را نیز دیکته می کنند، و این سیستم عاملها صاحب تمام اطلاعات ما هستند.

معماری کلاینت سروری در وب ۲

بیت کوین؛ نخستین کاربرد بلاکچین

در این زمینه، به نظر می رسد که Blockchain یک نیروی محرک نسل بعدی اینترنت، شبکه غیرمتمرکز, یا Web3 است. فناوری بلاکچین (زنجیره بلوکی) می تواند برای ما معاملات واقعی P2P بدون واسطه به ارمغان آورد ، و Bitcoin اولین مورد استفاده از آن است.
در حالی که بیت کوین پول P2P بیرون از بانک ها و مدیران بانکی است، همان تکنولوژی که برای ما بیت کوین را به ارمغان آورد, حال میتواند به ما امکان:

  • اشتراک سواری بدون نیاز به Uber
  • اشتراک آپارتمان بدون Airbnb
  • رسانه های اجتماعی بدون فیس بوک و توییتر

را فراهم کند.

 

کشتن سرور: طراحی مجدد سازه های داده

ما ابتدا کامپیوتر داشتیم، و سپس شروع به اتصال کامپیوترها به اینترنت کردیم. در اولین روزهای رایانه های شخصی، ما داده ها واطلاعات را روی یک فلاپی دیسک ذخیره میکردیم، آن را بیرون می کشیدیم، پیش همکاری که فایل را لازم داشت میرفتیم، دیسک را در رایانه آن فرد قرار دهیم و فایل را روی رایانه او کپی میکردیم تا از آن استفاده کنید. داده ها بر روی یک دستگاه فیزیکی به صورت مرکزی ذخیره می شدند، برای انتقال داده ها، لازم بود نسخه هایی ساخته شوند. اینترنت، انتقال این نسخه ها را سریع تر و هزینه های معامله را به شدت کاهش انجام داد.

در۳۰ سال پذیرش گسترده اینترنت، معماریهای داده ما اکثرا هنوز مبتنی بر کلاینت سرور ها هستند. به این معنی است که اطلاعات ما به طور مرکزی در یک کامپیوتر ذخیره می شود و از طریق اینترنت توسط کامپیوتر دیگری با اینترنت بازیابی می شود. حتی اگر ما در دنیای پیوسته تری هم زندگی کنیم، دنیایی که دستگاهی مثل توستر یا یخچال نیز به اینترنت متصل است، داده ها هنوز هم در مرکز ذخیره می شوند: در دستگاه های ما، روی USB یا حتی در ابر.

کدام مسائل اعتماد را افزایش می دهد: آیا می توانم به افراد و مؤسسات اعتماد کنم که اطلاعات من را در مقابل هر نوع تخریب و دستکاری داخلی و خارجی ,به دست انسان یا ماشین,عمدی یا تصادفی حفظ کنند؟ چنین سازه های متمرکز داده ,دارای نقطه منحصر به فردی از نقاط شکست هستند. به نظر می رسد که کاش هرگز اینترنت را اختراع نمی کردیم.

از سلطنت داده به دموکراسی داده

معماریهای داده P2P از دهه ۱۹۹۰ وجود داشته , تا جایی که آنها با برنامه های به اشتراک گذاری فایل مانند BitTorrent و مرورگر Tor مشهور شدند. بلاکچین در ترکیب با رمزنگاری(Cryptography) و مکانیسم های انگیزشی نظریه بازی(Game Theory)، معماری P2P را به یک سطح جدید رسانده است. حال ما می توانیم از ساختار داده متمرکز که همه داده ها بر روی یک کامپیوتر مرکزی ذخیره می شود، به سمت معماریهای داده ای غیرمتمرکز یا کاملا توزیع شده حرکت کنیم.

از سلطنت داده به دموکراسی داده در وب ۳
دموکراسی داده ها

در وب ۳، با توجه به اینکه ما در یک جهان متصل زندگی می کنیم، ساختار داده ها را دوباره تعریف می کنیم. مهم این است که توجه داشته باشید Blockchain تنها یکی از تکنولوژی های فراوان در این دسته وب غیرمتمرکز است. در حالی که بلاکچین یا زنجیره بلوکی یک روش عالی P2P است که می تواند ضبط کند که چه کسی چه زمانی و چه کاری انجام می دهد، اما به دو دلیل بلاکچین (زنجیره بلوکی) برای ذخیره سازی مقادیر زیادی از داده ها مناسب نیست:

  1. مقیاس پذیری: زنجیره های بلوکی خیلی آهسته هستند
  2. به واسطه نوع طراحی, اجازه حفظ حریم خصوصی را نمیدهند. هرگز اطلاعات خصوصی خود را در Blockchain ذخیره نکنید.

پشته فناوری وب ۳

همانند ایجاد یک برنامه کاربردی وب یا تلفن همراه ، ایجاد یک برنامه کاربردی غیرمتمرکز (dApp: Decentralized Application) معمولا به چند چیز نیاز دارد:

  • محاسبات
  • ذخیره سازی فایل
  • داده های خارجی
  • کسب درآمد
  • پرداخت
غیرمتمرکز سازی ابر داده در وب ۳
غیرمتمرکز سازی ابر داده

جامعه طی ۴ سال گذشته پیشرفت های زیادی را در زمینه ساخت اکوسیستم انجام داده است. درحالی که ساخت یک dApp در سال ۲۰۱۴ میلادی در حد غیر ممکن بود، در سال ۲۰۱۷ امکان ساخت یک برنامه کاربردی غیرمتمرکز اساسی که نیاز به حداقل محاسبات و ذخیره سازی فایل دارد, ممکن شد.
اکوسیستم وب ۳ یک مسیر طولانی آمده تا یک پشته فناوری با امکان تولید برنامه کاربردی غیرمتمرکز ایجاد کند.

آینده اینترنت

عبور از اینترنت کلاینت سرور به وب غیر متمرکز، به جای ریشه ای، تدریجی خواهد بود.­­از آنجاییکه پشته وب غیرمتمرکز هنوز در حال رشد است, به نظر می رسد تغییر از متمرکز به تقریبا غیر متمرکز وبه طور کامل غیر متمرکز انجام شده است. علاوه بر این، مهم است که اشاره کنیم که در حالی که معماری های غیرمتمرکز دارای مقاومت بیشتری در برابر خطا و مقاومت در برابر حمله هستند، باز هم آهسته اند.

در حالی که این احتمال وجود دارد که آینده اینترنت بیشترغیر متمرکز شود، اما بدان معنا نیست که ما از سیستم های متمرکز کاملاخلاص شویم. سیستم های متمرکز نیز مزایایی دارند و احتمالا غلبه می کنند، امافقط برای استفاده در مواردی خاص.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این وب سایت برای بهبود تجربه کاربری شما از کوکی ها استفاده می کند. پذیرش اطلاعات بیشتر

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: